Otvorený list Citrónovi, direktorovi nášho profi hokeja.

Autor: Vladimír Koláček | 16.1.2019 o 18:56 | (upravené 16.1.2019 o 19:04) Karma článku: 10,01 | Prečítané:  12330x

Ahoj priateľu s krásnym úsmevom. Neustále počúvam reči ako veľmi šla naša súťaž nahor kvalitou pod tvojim vedením Pro-Hokeja.... Aj by som súhlasil, ak by to zároveň pomaličky ten náš slovenský hokej neubíjalo. 

Chodím na hokej a fandím mu od asi piateho roku svojho života, teda nejakých 53 rokov. Prežil som s ním len krásne chvíle, lebo na tie zlé som už dávno zabudol. Som rád, že ťah s Maďarmi vyšiel a nezametajú len chvost tabuľky, že sú schopní poraziť kohokoľvek ,vrátane majstra. A teraz musím prejsť k veciam , ktoré ma vôbec netešia

K 10. januáru 2019 bolo na platných súpiskách desiatich klubov najvyššej súťaže 305 hráčov. Z toho bolo cudzincov 10 gólmanov a 75 hráčov v poli. To predstavuje skoro 30% , do zápasu ich zasahuje ešte viac ako 30%. Máme teda z desiatich mužstiev KOMPLETNÉ TRI MUŽSTVÁ aj s 10timi golmanmi ( po 20 v poli)  ktoré by sme zložili s cudzincov a ešte k tomu TRI päťky.....

      Neustále plačeme, že máme slabú mládež, že niet koho stavať do mužských tímov, lebo to najlepšie z mladých do 20 rokov je v zahraničí.. Kde však majú tí najlepší mladí hrať?? Ak majitelia klubov sú súkromné subjekty a nevytvoria im len tak miesto? Najlepší musia hrať o kategóriu vyššie ako je juniorka, lebo tam budú jednoznačne stagnovať. Projekt U20 ich nepripravuje plnohodnotne na mužský hokej, lebo pocit víťazstva a učenie sa v herných situáciách od skúsených ničím nenahradíš. Vedenie ligy neprijalo žiadne kroky, aby im v kluboch urobilo motivačný priestor. Ak pozriem na tabuľku produktivity, máme vpredu minimum mladých hráčov do 23rokov. Kluby pravidelne stavajú LEN 8 hráčov do 20 rokov v celej súťaži( nerátam dva zahraničné). Ktorý mladý tu zostane ak nemá priestor hokejového rastu ?? NO ŽIADEN. Načo je Detve 7 cudzincov, Košiciam 10,Novým Zámkom 11?? Ešte aj posledná Žilina ich má osem vrátane cudzinca gólmana. Všetci chcú uspieť v lige, majitelia a sponzori sa naučili byť netrpezliví a preto nikto nechce stavať mladých a čakať až sa vyhrajú. TY im to umožňuješ bezlimitným počtom cudzincov. Ty svojim nekonaním, si spoluzodpovedný, že tento rok znova len pár mladíkov bude napredovať. Po nasadení chalanov z U20, ktorá mimochodom zasa nepreskočila svoj tieň, sa počet mladíkov možno o kúsok zvýši.  ČO tak skúsiť motivovať majiteľov aby stavali mladíkov peniazmi? Napríklad za každého hráča U20 po sezóne, ktorý odohrá minimálne 50% zápasov základnej časti s icetime nad 7 minút vyplatiť klubu prémiu 10 000 evri?? Ja viem, zväz zaviedol vyplatenie prémií za odchovancov, ktorí sa už presadili v zahraničí.. no ale to je motivácia ext post.. tá nám nových mladých do klubov nedostane na ľad... nie na striedačku ako povinné bremeno súpisky, ale na ľad a do hry. Hneď by bolo aj na plat pre tých mladíkov, sklz by bola len jedna sezóna.

      Skús sa zamyslieť so svojimi „ zlatými chlapcami“ ako dosiahnuť, aby talentovaní mladíci zostávali doma a nemuseli za svojim rastom cestovať do sveta už vo veku 16 až 18 rokov. Skús obmedziť počet cudzincov v zápase ( ja viem že im nemôžeš zabrániť mať zmluvu s klubom, lebo voľný trhový  priestor) tak, aby majitelia klubov nepodpisovali viac cudzincov, ako by ich mohli nasadiť do zápasu. Tých 5 by bolo myslím optimum, kto golamna, tak len štyroch... Mať bezlimitné počty cudzincov  ZABÍJA náš hokej v perspektíve, hoci prináša určitú kvalitu súťaže momentálne. Držím ti palce, aby si k peknému úsmevu pridal aj rozumné riešenie tohto problému, na ktorý doposiaľ každý kašľal.....  Pome hokej !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?