Pompeova cesta,urýchlenie príprav našich letísk pre prípad vojenského konfliktu!

Autor: Vladimír Koláček | 7.3.2019 o 20:20 | (upravené 8.3.2019 o 9:34) Karma článku: 2,02 | Prečítané:  683x

Zatiaľ je verejným tajomstvom, že Inšpekčná cesta pána Pompea po strednej Európe nebola len zdravicou a prehliadkou pamiatok. Úmyselne niekto vypustil, že by sa tu mali rozmiestniť americké lietadlá, čo zároveň prehlásili za HOAX.

Tak čo sa vlastne deje? V skutočnosti nejde o trvalé rozmiestnenie nijakej konkrétnej bojovej či logistickej jednotky armády našich spojencov. 

Začal by som citátom od pána Chmelára, ktorý v minulých dňoch otvoril problematiku zatajovania, vojenských investícií na našom území. „ Dnes už je jasné, že hlavným cieľom návštevy šéfa americkej diplomacie Mikea Pompea v Maďarsku, na Slovensku a v Poľsku bolo dobudovanie východného valu NATO od Estónska až po Bulharsko resp. Turecko. Washington tlačí na to, aby sa letecké základne európskych členov NATO prispôsobovali potrebám amerického letectva. V osemdesiatych rokoch minulého storočia bolo takou hraničnou krajinou západné Nemecko, dnes sú to stredoeurópske štáty. „Slovensko je členský štát NATO, a preto sa od neho žiada hostiť nasadené jednotky americkej armády," píše sa v materiáli amerického ministerstva obrany z roku 2017.“

Informácia je pritom v USA verejne známa  už viac ako pol roka, 26. augusta ju zverejnila v Defence News Valerie Insinna. Bolo to v článku, ktorý sa primárne týkal cvičenia na otestovanie schopnosti vzdušných síl USA rozvinúť leteckú základňu na cudzom letisku, tu konkrétne v Poľsku, na letisku neďaleko mesta KRZESINY. Ak sa americké vojenské letectvo ocitne v konflikte s Ruskom, nebude sa môcť jednoducho spoliehať na svoje hlavné operačné strediská v Nemecku, Taliansku a Spojenom kráľovstve. Vďaka novej "leteckej základni v krabici", ktorá umožní službe rýchlo prejsť na letisko partnerskej krajiny, zriadiť letky a začať lietajúce bojové misie, sa stáva expedičnejším. Defense News v júli pricestovala do 31. vzdušnej základne v Poľsku v blízkosti mesta Krzesiny, kde sa venoval exkluzívnemu skúmaniu prvej skúšky novej rozmiestniteľnej leteckej základne amerického letectva alebo DABS – veľké množstvo námorných kontajnerov naplnených všetkým potrebným.( Defence News)

 Cvičenie plánovali skoro rok a prepravili  87 vozidiel, dvoch C-130J vojenských dopravných lietadlách , vlakom presunuli do Poľska do 31. júla ekvivalent 321 paliet vybavenia - vrátane asi 60 vozidiel a 161 kontajnerov -. V ten istý deň leteckí dopravcovia začali posielať materiál späť do Luxemburska  25 nákladnými vozidlami.

 Americké vzdušné sily potichu zvyšujú investície, ktoré im umožnia nasadiť svoje letectvo s využitím  spojeneckých základní vo východnej Európe a fungovať blízko z blízkosti ruskej západnej hranice. Zatiaľ čo táto schopnosť stojí zlomok nákladov na novú trvalú leteckú základňu, stále to znamená preinvestovať  stovky miliónov dolárov na DABS a skladovacie zariadenia ktoré budú vybudované na letiskách na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Lotyšsku, Estónsku, Litve či modernizácia letísk v Nemeckom Ramsteine , Anglickom Faiforde. V rokoch 2017-2019 sa má preinvestovať len pre jediný projekt DABS ( letisko v krabici, vrátane nás) asi 670 miliónov USD.

V prebiehajúcom roku 2019 letectvo plánuje vynaložiť 361 miliónov dolárov na zariadenie DABS ( letecká základňa v krabici). Rozpočet zahŕňa aj finančné prostriedky na skladovacie priestory, v ktorých sa nachádza DABS, vrátane 119 miliónov USD pre leteckú základňu Ramsteine v Nemecku a 87 miliónov USD pre základňu Royal Air Force Fairford v Spojenom kráľovstve. Ďalších 48 miliónov dolárov bude platiť za výrobu a nasadenie "vylepšení" existujúcej infraštruktúry DABS na nezverejnených miestach.

Na Slovensku idú pripraviť pre toto použitie Vzdušných síl USA obe naše hlavné vojenské letiská Sliač a Kuchyňa. V Kuchyni sa má preinvestovať asi 83 miliónov USD a na Sliači 22 miliónov USD. V Maďarskom Kecskeméte 55,4 milióna USD, zbytok si môžete pozrieť v priložených obrázkoch.

Ďalšia správa potvrdzujúca zvyšovanie bojovej údernej sily v tesnej blízkosti západnej hranice Ruska  bola tiež zverejnená ešte 26. augusta 2018.

 Americké letectvo postavilo hangár na 71. leteckej základni Rumunska v meste Campia Turzii ,pri meste KLUŽ. Mohol  by byť použitý na pôsobenie  dronov  MQ-9 Reapers pre podporu operácií pri  operácie zhromažďovaní informácií z územia východnej Európy a Čierneho mora. Americké vzdušné sily v Európe sa odmietli vyjadriť  k otázke, či letectvo má v blízkej budúcnosti konkrétne plány začať prevádzkovať MQ-9 z Campia Turzii. Zástupcovia velenia len konštatovali:

"Z politických dôvodov nemôžeme potvrdiť špekulácie o potenciálnych nasadeniach alebo budúcich pohyboch lietadiel. Americké vzdušné sily v Európe rutinne presúvajú rôzne lietadlá po celej Európe na oboznámenie sa s „bojiskom“, uskutočňujeme tréning a pripravujeme veliteľov „bojovníkov.“

Predator B- MQ-9, je viacúčelové bezpilotné lietadlo s dlhou výdržou vo vzduchu, operujúce v stredných výškach. Primárne je určené na ničenie mobilných pozemných cieľov, ale vďaka celej škále moderných senzorov a komunikačných nástrojov je využívané aj na prieskum. MQ-9 je väčší a lepšie vyzbrojený ako jeho predchodca MQ-1 Predator. Lietadlo, vrátane jeho zbraňových systémov, je monitorované a kontrolované posádkou z pozemného riadiaceho strediska. V USA je Reaper okrem americkej armády používaný tiež CIA, pohraničnou strážou, ale i NASA. Náklady na výskum a vývoj tohto bezpilotného systému sa vyšplhali na 1,65 mld. USD.( wikipedia)

Je úplne zrejmé, že tieto plány zapadajú do koncepcie zvyšovania nátlaku na Rusko, v prípade konfliktu musia Rusi pôsobiť na všetky potencionálne vojenské ciele, a týmto sa ich úsilie výrazne rozdrobí. Zároveň však musíme počítať s tým, že sa stávame cieľom  a naše územie sa ocitne priamo v zóne konfliktu. Príprava našich letísk je pochopiteľná , sme členom aliancie, nemala by byť však utajovaná, ak je verejne opisovaná v zahraničnej tlači.. Takže až budeme čítať, že sa niekde na Ukrajine zasa vyostruje situácia, mali by sme mať na pamäti, že sme na tomto procese priamo zúčastnení. Prenesenie zástupného bojiska na Ukrajinu a centrálny Európsky priestor sa stáva realitou a mali by sme byť o tom prinajmenšom informovaní. Minule som písal o nákupe systémov Patriot 3+  a raketových systémov zem-zem( HIMARS) Poľskou armádou , kontrakt bol v USA podpísaný len nedávno. Tiež to priamo súvisí s výrazným posilňovaním vojenského potenciálu štátu Aliancie v bývalej východnej Európe....

https://vladimirkolacek2.blog.sme.sk/c/502611/postsocialisticke-staty-vyrazne-podporuju-zisky-zbrojoviek-usa-na-eu-kaslu.html

Zdroje: Chmelár- facebook, Defence News, Wikipedia, vlastné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?